Eden najbolj branih slovenskih stripovskih junakov, lisjak Zvitorepec, ki ga je avtor Miki Muster ustvaril tudi po lastni podobi[i], je bil nedvomno najboljši izbor za ime prve slovenske stripovske revije – tednika s stripi Zvitorepec.
Plakat z najavo izhajanja prve slovenske stripovske revije Zvitorepec. Hrani Kartografska in slikovna zbirka NUK.
Po skromnih poskusih v tridesetih letih preteklega stoletja je v slovenski prostor vstopil 7. aprila 1966, slabih 40 let po objavi prvega slovenskega stripa Milka Bambiča Zamorček Bu-ci-bu v mesečniku Naš glas (1927).[ii]
Foto: Arhiv MNZS
Revija Zvitorepec je na Delovem oddelku Tisk za mladino in razvedrilo nastala pod taktirko glavnega in odgovornega urednika, Zorana Jerina in Janeza Skočirja.[iii] V osmih letih izhajanja je doživela vrsto sprememb, tako po številu strani, kakovosti platnic in nakladi. Takratni mulci so lahko listali po črno-beli, v 5. letniku tudi barvni reviji (1970), ki je ponujala izvirne slovenske stripe ter kakovostne stripe sodobnih tujih avtorjev z odličnimi prevodi. Kostja Gatnik, tvorec Magne Purge (zbirke njegovih stripov iz let 1969–1973, objavljenih v različnih revijah), je prispeval stripovsko adaptacijo Bobrov in prigode najstniškega detektiva Janeza Blonda, v Zvitorepcu so objavljali tudi Marjan Manček, Ciril Gale in Saša Dobrila.[iv] Slovensko govoreči bralci so prvi v Jugoslaviji brali tako prigode nevidnega detektiva z umetno roko, Jeklene pesti, kot Smrkcev, se čudili super junakoma Daredevilu in kapitanu Marvelu, v slovenščini sta jih med drugimi nagovarjala Asterix in Srečni Luka, …[v]
A le do leta 1973, ko je Zvitorepec po slabih 400 številkah prenehal izhajati. Bralci so posegli po novi reviji, beograjskem Politikinem zabavniku, ki je v nasprotju z Zvitorepčevimi nadaljevanji izdajal tudi celotne zgodbe. Konec osemdesetih let, ko se je hkrati z državo poslavljal tudi Zvitorepčev naslednik, se je po več kot petnajstih letih dela v Nemčiji domov vrnil avtor prikupnega, stilsko večkrat spremenjenega lisjaka, po katerem je dobila ime prva slovenska stripovska revija.
DE1229_3: Leto 1959. Foto: Miloš Švabić, hrani: MNZS.
Miki Muster,[vi] akademski kipar, v mladosti tudi priložnostni pevec, je večino svojega življenja posvetil stripu, časopisni ilustraciji, animaciji in karikaturi. Njegovo poklicno pot animatorja in risarja stripov, tudi v socialistični Jugoslaviji, je še v Kraljevini Jugoslaviji začrtal ogled Sneguljčice, Disneyeve animirane klasike. Kar nekaj let je v svoji izrazito prozahodni strasti nenaklonjenem ozračju kot samouk pilil »animatorske« veščine[vii].
DE1229_2: Leto: 1959. Foto: Miloš Švabić, hrani: MNZS.
Potrditev, da je na pravi poti, je prišla z uspehom njegovega lika simpatičnega lisjaka, ki je na strani zabavne priloge Slovenskega poročevalca[viii] PPP (Poletove podobe in povesti) leta 1952 prišel po spletu naključij.[ix] Zvitorepec, kot ga je poimenoval, je skupaj s prijateljema, z volkom Lakotnikom in želvakom Trdonjo, v dobrih dvajsetih letih nastopil v 43 epizodah. Uspešno se je kosal s tujimi stripovskimi junaki, leta 1954 pa tudi z nekajmesečno prepovedjo izhajanja.
Vsaj toliko kot po svoji bogati stripovski beri, ilustracijah in animiranih filmih se je Miki Muster v spomin socialističnih potrošnikov usidral z bogatim opusom reklamnih filmov, cicibanom in pionirjem pa s svojimi tremi belimi zajčki, ki so otrokom prijazno namignili, da je treba v posteljo.
Zvitorepec se je leta 1973 poslovil dvakrat, kot stripovski junak[x] in kot prva slovenska stripovska revija.
Besedilo in fotografije pripravila Nataša Strlič, višja kustosinja Muzeja novejše zgodovine Slovenije.
_______________________________________________________________________
[i] http://www.muster.si/jz.php (22. 8. 2016).
[ii] Iztok Sitar: Zgodovina slovenskega stripa 1927–2007. Ljubljana: UMco, 2007: 11.
[iii] Iztok Sitar: 50 let Zvitorepca, Pogledi.si, 25. 3. 2016, http://www.pogledi.si/knjiga/50-let-zvitorepca (23. 8. 2016).
[iv] Miha Hančič: Avtorski strip (diplomsko delo). Univerza v Ljubljani, Pedagoška fakulteta, 2012: 16, http://pefprints.pef.uni-lj.si/1063/1/_diplomska_naloga__miha_han%C3%A8i%C3%A8.pdf) (11. 8. 2016).
[v] Sitar: Zgodovina slovenskega stripa, 48.
[vi] Rojen v Murski Soboti 22. 11. 1925.
[vii] Oddaja Intervju, gost Miki Muster, predvajana 18. 1. 2015, http://4d.rtvslo.si/arhiv/intervju-tv/174315023, (18. 8. 2016).
[viii] Pri Slovenskem poročevalcu je bil Muster takrat zaposlen kot novinar ilustrator.
[ix] Disneyeve stripe, namenjene objavi v Poletovih podobah in povestih, so zadržali na carini in ne bi pravočasno prispeli. Miki Muster je sprejel PPP-jevo naročilo, naj podoben živalski strip nariše z domačimi junaki. 11. julija 1952 je bila objavljena prva epizoda iz serije Zvitorepčeve prigode – Prelisičeni Zvitorepec.
[x] Zadnja dva izvirna stripa o dogodivščinah Zvitorepca, Trdonje in Lakotnika, Zimsko spanje in Smučarija, sta nastala leta 1973, ko je prenehala izhajati tudi Tedenska tribuna.