LETO 2019 V ZNAMENJU FOTOGRAFIJE
#napovednik #2019
EDI ŠELHAUS – RETROSPEKTIVA

V Muzeju novejše zgodovine Slovenije bomo na mednarodni muzejski dan, 18. maja 2019, odprli pregledno razstavo fotografij enega najbolj znanih slovenskih fotoreporterjev Edija Šelhausa z naslovom Edi Šelhaus – retrospektiva, ki bo obenem počastila njegovo 100. obletnico rojstva. Kot uvod v obeležitev 100-letnice rojstva Edija Šelhausa in predstavitev njegovega dela pa bo še manjša fotografska razstava z naslovom Edi Šelhaus: fotografski utrinki – izbor fotografij na temo filma, gledališča in RTV-ja, ki bo na ogled med 21. 2 in 14. 4. 2019 v Galeriji S na Ljubljanskem gradu.
Avtorica obeh razstav: Jožica Šparovec.
Začasna državna meja med Jugoslavijo in Italijo – postavljanje mejne table v Lokvi, september 1947.
Košarkarska tekma med Jugoslavijo in ZDA na svetovnem prvenstvu v košarki v Ljubljani: zadnji met Iva Daneua, kapetana jugoslovanske reprezentance, ki je našim zagotovil prvi naslov svetovnih prvakov, 23. 5. 1970.
Veličastna prvomajska proslava na trgu Piazza Unità v Trstu, 1. 5. 1947.
Prizor s snemanja filma Stara zaveza/Il vecchio testamento (režiser Gianfranco Parolini, Cineproduzioni Associate, Rim, C.F.F.P., Pariz, 1962) pri Gramozni jami v Ljubljani avgusta 1962.
Predstavitev filma Jutro (režiser Puriša Djordjević, Dunav film, 1967) na beneškem filmskem festivalu leta 1967. Na fotografiji režiser Puriša Djordjević (3. z d.) z igralci Mileno Dravić (1. z d.), Nedo Arnerić (2. z d.) in Ljubišem Samardžićem (2. z l.).
: Med snemanjem filma Bitka na Neretvi (režiser Veljko Bulajić, Bosna film, Jadran film, Kinema Sarajevo, 1969) – na fotografiji režiser Veljko Bulajić (na levi) in eden od glavnih igralcev Franco Nero, pred Prozorom, Bosna in Hercegovina, 1968.
Radijski napovedovalci v radijskem studiu. Z leve: Janez Sever, Jana Osojnik, Vili Vodopivec, Julka Vahen in France Škrbec.
Lepota in zver, gledališka predstava za otroke (po Nicholasu Stuartu Greyu) na Ljubljanskem gradu aprila 1960. Nastopali so igralci Mladinskega gledališča v Ljubljani – na fotografiji v sredini Kristina Piccoli kot Lepota in sestrici Duša Počkajeva (na desni) in Helena Skebetova (na levi).
NACE BIZILJ – FOTOREPORTER

V Muzeju novejše zgodovine Slovenije bomo 17. oktobra 2019 odprli retrospektivno razstavo z naslovom Nace Bizilj – fotoreporter. Muzeju podarjen obsežen fotografski opus Naceta Bizilja je opus reportažne fotografije enega osrednjih fotoreporterjev in urednikov fotografije dnevnih časopisnih medijev v Sloveniji. Razstava ob 75. letnici rojstva Naceta Bizilja bo vizualizirala družbenopolitične in druge dogodke iz njegovega dnevnega fotoreporterstva, sprva v podjetju Foto Slovenija, nato v časopisni hiši Dnevnik, od šestdesetih let preteklega stoletja do preloma tisočletij.
Avtorica razstave: Irena Uršič
Skorajšnji poljub znamenitih baletnih plesalcev Pie in Pina Mlakarja, jesen 1995.
Objem Josipa Broza – Tita in Staneta Kavčiča, 1. 1. 1972.
Zborovanje v podporo četverici JBTZ, 21. 11. 1988.
Obisk predsednika ZDA Billa Clintona v Sloveniji, 21. 6. 1999.
Fotografija tibetanskih otrok z enega od številnih potovanj Naceta Bizilja.
Srečanje slovenskega političnega vrha z nemškim zunanjim ministrom Genscherjem, 2. 7. 1991.
V Muzeju bomo v tem letu sodelovali pri mednarodnem projektu Izza zidov: 1989‒2019 (Observing Walls: 1989‒2019) ter urejevali nove depoje v sklopu Državnih depojev v Pivki. Več o tem tudi prek te povezave.
Všečkaj:
Všeč mi je Nalaganje ...
Povezano