Tekma Jugoslavija vs. Brazilija

Ponedeljek, 18. maj 1970 ob 20:30

Gledalcev: 7500; sodnika: Schober (ZRN), Pacheco (Portoriko)

Po sijajni zmagi Brazilcev nad Sovjetsko zvezo je brazilska ekipa menila, da bo z lahkoto premagala ekipo Jugoslavije. A Jugoslovani so v mnogo napornejši tekmi proti dvakratnemu svetovnemu prvaku blesteli. Trener Ranko Žeravica je tokrat zaupal mladim.

Začetna peterka Ćosić, Skansi, Tvrdić, Plećaš in Šolman je že do četrte minute povedla z 10 : 2. S še močnejšim tempom pa so Jugoslovani zaigrali po menjavi Plećaša s Simonovićem. Prvih pet minut v drugem polčasu je bilo povsem v znamenju premoči Jugoslavije. Zadevali so koš iz vseh položajev ter kombinirali mimo brazilske obrambe povsem brez napake.

V 24. minuti je Ćosić z metom preko glave povišal razliko na 21 košev in rezultat je bil že 56 : 31 za Jugoslavijo. Brazilci so se naposled vdali, kar je nakazovala tudi menjava njihovega najboljšega igralca Ubiratana. Jugoslovane je odlikovala hitra in bliskovita igra, polna improvizacij in nepričakovanih metov na koš.

Kočni rezultat 80 : 55 in tudi tokrat je bil v igri odličen Krešo Ćosić.